Webshop

Grøntsagsbørste med tampicofiber

130,00 kr.

En effektiv lille børste trukket med tampico fiber (hvid fiber). Bøgetræet er olieret så det tåler vand bedre.

Varen er på lager

Læs hele produktbeskrivelsen

En effektiv lille børste trukket med lys tampicofiber, der er gode til rengøre grønsager med, men kan også anvendes til rengøring af overflader, hvor fiberens kisel kan komme til sin ret. Tampicofibre indeholder kisel, hvilket giver en vis slibende/polerende effekt

Bøgetræet er olieret med linolie, så det tåler vand bedre og bevarer den mørkere glød i længere tid, afhængigt af hvor ofte børsten bruges.

Vores bøgetræ er certificeret med PEFC fra vores tyske råvareproducent.

Bonus info: Fibrene stammer fra planten Agave lesheguilla – en agaveart, der kun vokser i Chihuahuan-ørkenen i Mexico. Planten blomstre kun 1 gang, når den er ca. 6 år gammel, og så dør den. Fibrene fra bladene kaldes Tampico, De kaldes også ofte Mexicofibre.

Vægt 0,155 kg
Størrelse 13 × 4 × 4 cm
Varenummer:
103170
Produktkategorier:
Hurtig levering: 2-5 dage

 Billig fragt: Fra 45 kr.

 Telefon: +45 38 34 33 88

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Følg hverdagen i en socialøkonomisk håndværkervirksomhed.
Vi udsender løbende nyhedsbreve om nye aktiviteter, gode tilbud og rabatter.